Kopaszodás
A hajas terület csökkenésének az öregedési folyamatokon kívül számos oka lehet, de leggyakrabban hormonális és örökletes tényezőkre vezethető vissza.
Az orvostudomány a kopaszodás legfőbb okaként tehát az androgének és ösztrogének szintjeinek alakulását nevezi meg. Ezek változása ugyanis csökkentik, illetve növelik a hajszálak életciklusának hosszát, ezáltal hatással vannak a hajszálak számára és vastagságára.
A kopaszodás legfőbb kiváltó oka a hajhagymák fokozott DHT (dihydro-tesztoszteron) érzékenysége, mely a tesztoszteron szinttel áll összefüggésben.
A DHT a szőrtüszőkben található androgén receptorhoz kapcsolódik, így az erre érzékeny hajgyökerek növekedési (anagen) fázisa lerövidül, a hajszálak növekedése lelassul. Előbb apró szőrszálakká vékonyodnak míg végül számos más folyamat lejátszódásával párhuzamosan kihullanak. Ugyanez a DHT a test más részein pont ellentétes hatást vált ki.
Ez a folyamat a nőknél csak ritkán, és akkor is inkább 35 éves kor felett, míg a férfiaknál nagyon gyakran már 20-30 éves kor körül jelentkezik, és mindkét nemnél az életkor növekedésével egyenes arányban növekszik.
Érthető, hogy speciális hormon-, illetve enzimgátló kezelésekkel részlegesen meg lehet állítani, illetve vissza lehet fordítani a hajvesztési folyamatokat. Az örökletes tényezők miatt azonban ezek a kezelések sem ígérnek biztos és teljes megoldást.
Videó Megtekintése >>